הכנת תכנית עסקית

יזמים צעירים ואנשי עסקים המעוניינים להקים עסק חדש, ראוי כי יכינו תחילה תוכנית עסקית שמטרתה היא לבחון את הכדאיות של הקמת העסק המדובר.

הכנת תוכנית עסקית

הכנת תוכנית עסקית כוללת הערכה כלכלית, נתונים עסקיים ותחזיות כדאיות כלכלית לאורך זמן. יש לשים לב כי תוכנית עסקית ראויה ומוצלחת הינה תוכנית אשר מבנה ותוכנה מותאמים ישירות לעסק המדובר, בהתאם למטרותיו ולשוק אליו הוא עתיד להשתייך.

מבנה תוכניות עסקיות

על תוכניות עסקיות לכלול את הגורמים הבאים:

  • תקציר מנהלים – בחלק זה של התוכנית יש להציג בקצרה את עיקרי התוכנית כגון: מטרת התוכנית, תיאור המוצר, תיאור השוק, תיאור היעדים ועוד.
  • המוצר – בחלק זה של התוכנית העסקית יש לפרט אודות השירות או המוצר , באופן אשר ידגיש את הפוטנציאל הגלום בו.
  • השוק – בחלק זה של התוכנית העסקית יש להתמקד בשוק בו העסק יפעל: פוטנציאל הרווחיות שבשוק, ניתוח המתחרים, היתרונות של המוצר או השירות הנוכחיים אל מול המתחרים ועוד.
  • תכנון אסטרטגי – בחלק זה של התוכנית יש לפרט אודות הגורמים הבאים: יעדים אסטרטגיים, מודל עסקי, שיתופי פעולה פוטנציאליים, אסטרטגיית החזרת ההשקעה ועוד.
  • יישום בפועל – בחלק זה של התוכנית יש לפרט אודות אסטרטגיית השיווק והמכירה של השירות או המוצר, תוכנית הייצור שלו, כוח אדם נדרש ועוד.
  • ההנהלה – בחלק זה של התוכנית יש להציג את יזמי העסק ואת צוות ההנהלה העתידי.
  • תכנון פיננסי – בחלק זה של התוכנית יש להציג את ההיבטים הכלכליים של העסק כגון גובה השקעה נדרשת, תחזית מכירות לפרק זמן של 5 שנים, מקורות מימון ועוד.

כתיבת התוכנית העסקית

התוכנית העסקית מלווה את היזם בעת הפנייה למשקיעים פוטנציאליים ולכן, לשם הכנת התוכנית העסקית באופן נכון, רצוי להיעזר ביועצים עסקיים מומחים ומנוסים. מ.ט.י – המשרד לטיפוח יזמות מציע ליזמים ולאנשי עסקים צעירים ליווי עסקי והכנת תוכנית עסקית מקצועית ומרשימה.

שירותים עסקיים נוספים אותם ניתן להשיג באמצעות מ.ט.י הינם: ייעוץ וליווי עסקי, פרוייקט יזמים צעירים, מידע עסקי, קורסים בתחומי הניהול והיזמות ועוד.

רו"ח יקותיאל רמר

רואה החשבון יקותיאל רמר הינו בוגר החוג לכלכלה וחשבונאות מטעם אוניברסיטת תל אביב ובעל רישיון והסמכה מטעם משרד התמ"ת. רו"ח רמר הינו בעל ניסיון של למעלה מעשרים שנה בתחום. תחומי העיסוק העיקריים שלו הינם: דוחות ומיסוי, חשבונאות ניהולית, עריכת והגשת דוח שנתי, יצירת תכניות עסקיות, הבראת עסקים ועוד.