פתיחת חברה

פתיחת חברה היא צעד משמעותי ומבורך בעבור אנשים רבים. אולם, ישנה חשיבות גדולה לביצוע הכנות מראש ולנקיטת כל הצעדים הנדרשים לפי חוק.

פתיחת חברה

בטרם נתעמק בשלבים השונים של פתיחת חברה, נגדיר תחילה את ההבדל הבסיסי בין עוסק מורשה או חברה:

•  חברה בע"מ – חברה בע"מ היא למעשה ישות עצמאית הנפרדת מבעליו. כלומר, במקרים של תביעות כנגד בית העסק, התביעה תהיה כנגד החברה עצמה ולא כנגד העומדים בראשה.

לצורך מס, מבדילים בין מספר סוגי חברות כגון חברה בע"מ, חברה משפחתית (שקופה(, חברת בית וכד'.

•  עוסק מורשה – עוסק מורשה הנו הישות המשפטית עליו חלות כל החובות והזכויות של העסק. האדם הוא העסק.

ישנם בעלי מקצועות המחוייבים בפתיחת עוסק מורשה, המדובר בעוסקים במקצועות החופשיים כגון רופאים, וטרינרים, רואי חשבון, יועצי מס, סוכני ביטוח, מהנדסים, אדריכלים ועוד.

שלבי פתיחת החברה

תהליך פתיחת החברה טומן בתוכו משימות רבות וטפסים רבים. על מנת לפתוח חברה בע"מ יש להכין את המסמכים הבאים: רישום חברה, תשלומי אגרות, הכנת תקנון, הצהרה על מניות, הכרזת דירקטורים, חוזה שותפות ועוד. על מנת לבצע את כל המשימות הללו באופן נכון, מומלץ מאוד להיעזר בעורך דין או  ברואה חשבון מקצועיים ומנוסים.

מיסוי

ישנו הבדל מהותי בין רמת המיסוי אותה נדרש לשלם העובד העצמאי, לבין רמת המיסוי אותה נדרשת לשלם חברה בע"מ. בעוד גובה המס בו מחוייב העצמאי מותאם למשכורתו של העצמאי, גובה המס בו מחוייבת חברה בע"מ הינו קבוע ועומד על 25% נכון להיום.

סוגיות נוספות

להלן סוגיות נוספות העשויות להשפיע על ההתלבטות שבין פתיחת עוסק מורשה לבין פתיחת חברה בע"מ:

•  עלויות – לצורך הקמת חברה, יש לשלם מספר תשלומים כגון אגרת הקמת חברה, אגרה שנתית, תשלום לעורך דין ותשלום לרואה חשבון. לעומת זאת, העלויות השוטפות של העוסק המורשה מתמצות בניהול חשבונות באופן שוטף.

•  תדמית – התדמית הכללית של חברה בע"מ הינה חיובית ורצינית יותר מאשר תדמיתו של העוסק המורשה.

רואה חשבון יקותיאל רמר

רו"ח רמר הינו רואה חשבון בוגר החוג לכלכלה ולחשבונאות מטעם אוניברסיטת תל אביב. מעבר לניסיונו הרב בן העשרים השנה בתחומי המיסוי והחשבונאות, משמש רו"ח רמר כיועץ בעל רישיון והסמכה מטעם משרד התמ"ת. תחומי התמחותו העיקריים של רו"ח רמר הינם דוחות ומיסוי, חשבונאות ניהולית, מיסוי בישראל, הבראת עסקים, יצירת תוכניות עסקיות והקמת עסקים.